Sayfaici

We are On the Way to Be Fully Approved for Nadcap with Our
5th Approved Special Process, Thermal Spray Coating

Çimtaş Precision Machining is proud to provide, now Nadcap approved, high-quality thermal spray coating to its customers in the power, oil & gas and aerospace industries. This certification, acquired in August 2019, includes the High Velocity Oxygen Fuel (HVOF) our coating capabilities.

Thermal spraying techniques are special coating processes where heated materials are sprayed on surfaces to improve or restore component surface properties or dimensions. This process significantly increases resistance against erosion and wear, as well as protecting against corrosion.

High-Velocity Oxygen Fuel Coating, also known as HVOF Coating, uses a mixture of gaseous or liquid fuel and oxygen, all fed into a combustion chamber and combusted continuously. The resultant hot gas is fed through a nozzle at very high speeds and the coating powder is injected into this stream where the powder partially melts.

The resulting stream is directed upon the base material and due to the rapid solidification of the spray, the particles adhere to the surface. The resulting coating of HVOF has low porosity, low oxide content and high bond strength due to the near-supersonic speeds the material is sprayed upon the base material and at relatively lower operating temperatures. 

The resulting coating is also smoother than other coating techniques due to higher impact velocity and smaller powder size. This also enables thicker coatings to be applied. 
Thanks to the relatively low operating temperatures, HVOF coating is the preferred application where coating material prone to decompose at high temperatures such as tungsten carbide, nickel-chromium and nickel based alloys are utilized. High tech components such as parts used in aerospace, especially aero engines are commonly manufactured from such materials. 

'Nadcap certificate CT Audit #197844

Tümüyle Nadcap Onaylı Olma Yolunda İlerliyoruz.
5. Nadcap Onayımız Yüksek Hızlı Oksijen Yakıtlı (HVOF) Kaplama Süreçlerimiz İçin...

Çimtaş Hassas İşleme Ağustos 2019'da aldığı Nadcap onayının ardınan yüksek kalitede HVOF Kaplama hizmetini enerji, petrol & gaz ve havacılık sektöründeki müşterilerine gururla sunmaktadır.

Termal kaplama teknikleri ısıtılmış materyallerin, malzemelerin yüzey özelliklerini veya boyutlarını iyileştirmesi veya düzeltmesi amacı ile yüzeye püskürtülmesi şeklinde gerçekleştirilen özel kaplama süreçleridir. Bu süreç erozyon ve aşınmaya karşı olan direnci önemli ölçüde arttırmanın yanı sıra korozyona karşı da koruma sağlamaktadır.

Aynı zamanda HVOF Kaplama olarak da bilinen yüksek hızlı oksijen yakıtı kaplaması gaz veya sıvı haldeki yakıt ile oksijen karışımını bir yanma odasında besleyen ve sürekli olarak yakan bir sistemdir. Ortaya çıkan sıcak gaz yüksek hızda enjektöre yönlendirilir ve kaplama tozu da bu gaz akımına enjekte edilir. Karıştırılan toz bu akım içinde kısmi olarak erimektedir.

Oluşturulan akım malzeme üzerine yönlendirilir ve spreyin hızlı katılaşması sayesinde parçacıklar yüzeye yapışır. Oluşan HVOF Kaplama, püskürtülen spreyin süpersoniğe yakın hızı ve göreceli olarak düşük ısısı sayesinde düşük poroziteye sahiptir ve düşük miktarda oksit içermektedir, bu aynı zamanda yüksek oranda yapışma sağlar. Oluşan kaplama yüksek çarpma hızı ve daha küçük toz boyutu sayesinde diğer kaplama tekniklerine kıyasla daha pürüzsüzdür. Bu süreç ayrıca daha kalın kaplamaların uygulanmasına da olanak tanımaktadır.

Göreceli olarak daha düşük olan çalışma ısısı sebebi ile HVOF Kaplama, tungsten karbür, krom-nikel ve nikel bazlı alaşımlar gibi yüksek sıcaklıklarda dağılan kaplama malzemelerinin kullanıldığı operasyonlarda tercih edilmektedir. Havacılıkta, özellikle de motorlarda kullanılan yüksek teknoloji parçalar genellikle bu tarz malzemelerden üretilmektedir.

DSC_6619_