AS EN 9100 Certification for Aerospace Industries

After a successful audit performed by BSI on June 7-9 , we’re proud to announce that Cimtas Precision Machining is now certified to the AS EN 9100 Quality Management System for aerospace, aerospace and defense industries which is strongly supported and adhered to by OEMs.

We would like to thank all of our team for their dedication and hard work in helping our company achieve this important certification.

We would also like to thank all of our customers whose expectations and feedback have helped us to reach this important milestone in our commitment to continuous improvement and growth.

"BSI tarafından 7-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen başarlı bir denetim sürecinin ardından, Çimtaş Hassas İşleme olarak Kalite Yönetim Sistemi’mizin Uzay ve Savunma Sanayi’inde faaliyet gösteren Orijinal Ekipman Üreticileri tarafından özellikle desteklenen ve kabul gören AS EN 9100 ile sertifikalandırıldığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Şirketimizin bu önemli sertifikayı elde etmesini sağlayan takımımıza bağlılık ve sıkı çalışmasından dolayı teşekkür ederiz.

Ayrıca, sürekli iyileşme ve büyüme adına ulaştığımız bu önemli kilometre taşını elde etmede geribildirimleri ve yönlendirmelerinden dolayı değerli müşterilerimize de teşekkürü bir borç biliriz."