Linkedin

Çimtaş Group will Meet Students @ Career Summits

Career summits of universities carry high importance for ÇİMTAŞ Group because not only these summits give us a chance to meet potential employees of ÇİMTAŞ Group in advance but also we consider these summits as an important sharing platform between companies and universities.

As result of this understanding, we plan to attend as many as summits possible during the year, and get in touch with students of the leading universities in Türkiye.

Within 2019, ÇİMTAŞ Group HR Team will attend the carrer summits of 4 leading universities in Türkiye (Istanbul Technical University, Middle East Technical University, Yıldız Technical University and Uludağ University) and host students at the ÇİMTAŞ Group stands with a pleasure.

During the summits, The Cimtas HR Team will be glad to answer the questions of students about recruitment processes, internship programs, working conditions and overall HR operations at ÇİMTAŞ Group.

Career Summits Schedule

Summit_ITU

ITU Career Summit,
19 February2019

Summit_ODTU

METU Career Summit, 
28 February - 1 March 2019

Summit_YTU

YTU Career Summit,
26 March 2019

Summit_UU

UU Career Summit, 
2-3 April 2019

Çimtaş Kariyer Zirvelerinde Öğrencilerle Buluşuyor

Çimtaş Grup olarak üniversitelerin kariyer zirvelerini yalnızca potansiyel çalışanlarımız ile önceden tanışma fırsatı sunan platformlar olarak değil aynı zamanda şirketler ve üniversiteler arasında önemli bir paylaşım ortamı olarak da görüyoruz. Bu bakış açısı ile mümkün olduğu kadar çok zirveye katılmayı ve Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinin öğrencileri ile buluşmayı planlıyoruz.

2019 yılı içerisinde Çimtaş Grup İnsan Kaynakları Takımı Türkiye’nin önde gelen 4 Üniversite’sindeki (İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi) kariyer günlerine/zirvelerine katılarak standında öğrencileri ağırlamaktan memmun olacaktır.

Zirveler süresince Çimtaş Grup IK Takımı öğrencilerden gelen soruları yanıtlanmanın yanı sıra işe alım süreci, staj programları, çalışma şartları ve genel Çimtaş Grup İK operasyonları hakkında bilgi verecektir.