Linkedin

We acquired our third National Aerospace and Defense Contractors Accreditation Program (Nadcap) Certification in March 2019.

Keeping on track with successful Nadcap audits for our FPI and Shot Peening processes, we acquired yet another certification for our heat treatment special process upon first audit.

Heat Treatment is a combination of heating & cooling processes which improves parts’ mechanical properties in order to reach the required level for service conditions. All of the facilities’ equipment comprises All Metal, insulated Vacuum Furnaces with capabilities to perform Heat Treatment as per AMS 275 & homogeneity Class 1 at a max temperature of 1,315 °C (2,400 °F).

Having obtained our third Nadcap certification, we continue to certify all our special processes on the road to becoming a leading global aerospace part supplier.

More information about Cimtas Precision Machining Special Processes

3. Nadcap Sertifikamızı Mart 2019’da almayı başardık.

FPI ve Shot Peening süreçlerimiz için aldığımız sertifikaların ardından sadece bir denetim sonrasında planladığımız gibi yeni sertifikamızı da ısıl işlem sürecimiz için aldık.

Isıl İşlem, gereken işletim koşullarına ulaşmak amacı ile parçaların mekanik özelliklerini geliştiren ısıtma ve soğutma işlemlerinin kombinasyonudur. Tesiste bulunan ekipmanın tamamı maksimum 1.315 ° C (2.400 ° F) sıcaklıkta, Sınıf 1 homojenlik ile AMS 2750’ye uygun tüm metaller için Isıl İşlem gerçekleştirme kabiliyetine sahip yalıtımlı Vakum fırınlardan oluşmaktadır.

FPI ve bilyalı dövme özel operasyonlarının sertifikasyonu sadece bir başlangıç. Yıl içerisinde diğer özel süreçlerimizi de onaylatarak havacılık sektörünün önde gelen tedarikçilerinden olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Çimtaş Hassas İşleme’nin tüm özel operasyonları hakkında daha fazla bilgi.