Tree_Donation_CP_Web

We Plant Trees for a Sustainable Environment

As subsidiaries of ENKA, Çimtaş Group Companies aim to mitigate their operations' effects on the environment following ENKA’s sustainability targets.

Cimtas Pipe and Çimtaş Precision’s waste management solution partners, Atıksa, Burkasan, Golteks, and Dekasan, have contributed to our sustainability and social responsibility activities determined within the scope of supply chain management by donating 1,500 trees on behalf of our companies to the Turkish Foundation for Combating Soil Erosion Foundation (TEMA), a non-governmental organization (NGO) for reforestation and the protection of natural habitats in Türkiye.

We would like to thank our solution partners for their contribution towards leaving a more livable world for future generations.

For more information about the scope of ENKA’s sustainability activities, you can visit the ENKA Sustainability Website.

  • https://www.enka.com/sustainability/
  • https://www.enka.com/sustainability/tr/

Sürdürülebilir Çevre için Ağaç Dikiyoruz​

ENKA iştiraki olarak, Çimtaş Grup Şirketlerimiz sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda faaliyetlerinden kaynaklı çevresel etkileri azaltmayı ve tüm paydaşları arasında bu anlayışı yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.
Çimtaş Grup şirketlerimizden Cimtas Boru ve Çimtaş Hassas firmalarımızın, Atık Yönetimi kapsamındaki çözüm ortakları olan Atıksa, Burkasan, Golteks, Dekasan; Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)'ya şirketlerimiz adına yaklaşık 1.500 adet fidan bağışında bulunarak, tedarik zinciri yönetimindeki sosyal sorumluluk ve çevresel sürdürülebilirlik aktivitelerimize katkıda bulunmuşlardır.
Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak üzere yapılan bu katkıya vesile olan çözüm ortaklarımıza teşekkür ederiz.
ENKA tarafından yürütülen sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamı hakkında daha fazla bilgi almak için ENKA Sürdürülebilirik web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • https://www.enka.com/sustainability/
  • https://www.enka.com/sustainability/tr/