oemapp_sikorsky_Sayfaici

Cimtas Precision Machining is Now Original Equipment Manufacturer (OEM) Approved by Sikorsky

We have acquired OEM approval for our Fusion Welding and Penetrant Inspection processes from the world’s leading vertical lift platform manufacturer Sikorsky in January.

This Sikorsky certification is just the newest entry to our constantly growing OEM approvals. With these various OEM approvals and the 5 Nadcap approvals already in place, we are increasing the services provided to our domestic and international customers in the power, oil, gas and aviation sectors with a wide variety of special processes in addition to our proven manufacturing and machining capabilities.

We have also extended our National Aerospace and Defense Contractors Accreditation Program (Nadcap) certifications for Non-Destructive Testing (NDT) and Heat Treatment processes until 2021. The original approvals were acquired in 2019, and these are the first extensions.

Çimtaş Hassas İşleme Artık Orjinal Ekipman Üreticisi Sikorsky Tarafından Onaylı

Ergitme Kaynağı ve Penetran Muayenesi süreçlerimiz için dünyanın önde gelen helikopter üreticilerinden biri olan Sikorsky’den OEM onayı almayı başardık.

Sikorsky firmasından aldığımız bu onaylar, bir süredir devam eden OEM onaylarının en yenileridir. Nadcap onaylı 5 özel sürecimiz ve yeni OEM onayları ile enerji, petrol, gaz ve havacılık sektörlerindeki yerli ve uluslararası müşterilerimize imalat ve işleme kabiliyetlerimizin yanı sıra geniş kapsamlı özel süreç becerilerimiz ile sunduğumuz hizmetleri sürekli olarak arttırıyoruz.

Son olarak, Ulusal Havacılık ve Savunma Yüklenicileri Onay Programı (Nadcap) kapsamında 2019 yılında aldığımız Tahribatsız Muayene (NDT) ve Isıl İşlem sertifikalarımızı da 2021 yılına kadar başarılı bir denetimin ardından uzatmayı başardık.